Bluestacks 1 Nas?l IndirilirNas?l

Android oyun ve uygulamaları bilgisayarlarında çalıştırmak isteyen kullanıcılara hazırlanmış bir yazılım olan ve dünya genelinde en çok tercih edilen Android emülatörü BlueStacks’i sorunsuzca kullanabilmek için kurulum öncesi dikkat etmeniz gerekenleri ve kurulumunu adım adım anlatıyoruz.

BlueStacks, Android telefon ve tabletler için hazırlanmış tüm uygulama ve oyunları bilgisayarınızda tam ekran çalıştırmanıza imkan tanıyan en iyi yazılım ve hem kurulumu hem de kullanımı oldukça basit. Sürekli olarak güncellendiğinden en yeni Android uygulama ve oyunları sorunsuzca çalıştırabilen yazılımın kurulum aşaması çok basit olmasına karşın kurulumdan önce dikkat edilmeyen bazı hususlardan ötürü kurulumda sorunlarla karşılaşılabiliyor. Biz de BlueStacks kurulum hataları ile karşılaşan kullanıcılar için bir rehber hazırlayalım dedik. İşte BlueStacks’i Windows bilgisayarınıza sorunsuzca kurmak için izlemeniz gereken adımlar:

BlueStacks (BlueStacks App Player) yazılımının kurulumuna geçmeden önce bilgisayarınızın gereksinimleri karşılayıp karşılamadığından emin olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın 2GB RAM’e sahip olması, sabit sürücüsünde 9GB boş alanın olması, sürücülerinin güncel olması gerekiyor. Ayrıca yönetici hesabı ile oturum açmanız çok önemli. Bu dört şartı sağladığınızdan emin olduktan sonra BlueStacks'inson sürümünüaşağıdaki bağlantıdan indiriyorsunuz:

BlueStacks 1.0 In October 2011, the alpha version of ‘BlueStacks App Player’, available only for Windows PC, is launched. It has the ability to run several preloaded apps and allows installation of 26 other apps. One could connect an Android phone to PC using the BlueStacks’ Cloud Connect App. In October 2011, the alpha version of ‘BlueStacks App Player’, available only for Windows PC, is launched. It has the ability to run several preloaded apps and allows installation of 26 other apps. One could connect an Android phone to PC using the BlueStacks’ Cloud Connect App. Shop for Express Vpn Torrent Nas L Indirilir And Good Computer Vpn For Torrents Ads Immediately. Free shipping and returns on.

 1. With BlueStacks, it is possible to play Last Day on Earth: Survival in your local language. Just CTRL+Shift+L to use the Real-Time Translation feature and instantly translate the game in a language of your choice. Get the competitive edge in Last Day on Earth: Survival by enabling the highest FPS.
 2. BlueStacks app player is the best platform (emulator) to play this Android game on your PC or Mac for an immersive gaming experience. In LifeAfter, the world is nothing like it used to be. When the virus struck, mankind’s densely populated city hubs were the first to go.

Artık BlueStacks kurulumuna geçebilirsiniz. Klasik olarak kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu başlatıyorsunuz. (Windows 10 Teknik Önizleme sürümünü kullanıyorsanız uyumluluk ayarları ile uğraşmadan doğrudan çalıştırabilirsiniz.)

Fazla uzun sürmeyen bir kurulum işleminin ardından BlueStacks’in ana ekranına ulaşacaksınız. Ancak yazılımı kullanmaya başlamadan önce uygulama mağazası ve uygulama senkronizasyonunu etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için özel bir şey yapmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken herhangi bir uygulamaya tıklamak ve önünüze gelen seçeneklere “Continue” butonuna tıklayarak onay vermek.

Bu aşamadan sonra Android uygulama ve oyunları bilgisayarınıza yükleyip çalıştırabilmeniz için bir Google hesabınıza ihtiyacınız var. Mevcut Google hesabınızla giriş yaparak ilerliyorsunuz.

Nas?l

Eğer Google hesabınız için 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz “Oturum Açılamadı” iletisini alacaksınız. (Bu bir hata değildir. “İlerle” butonuna tıklayarak geçin.)

Indirilir

2 adımlı doğrulama ekranını telefonunuza gelen mesajı veya Google Authenticator uygulamasında oluşturulan güvenlik kodunu girerek geçiyorsunuz.

Artık BlueStacks ile bilgisayarda Android oyun ve uygulamalarının keyfini sürebilirsiniz.

Bluestacks 1 Nasıl Indirilir 2019

Windows 64 Bit

The installer automatically detects the Operating System your device is running and chooses the right version of BlueStacks.

Recommended

Choose from the Other BlueStacks Versions

Operating System

Select

 • Windows 32 Bit
 • Windows 64 Bit
 • MAC

Mac Version

Select

Note: To run this version, your PC needs to be VT compatible and VT enabled

FAQs

Bluestacks 1 Nasıl Indirilir

 • If I have a 32-bit Windows PC and want to run 32-bit Android apps, which version of BlueStacks do I need?

  You need the 32-bit Android version of BlueStacks

 • If I have a 64-bit Windows PC and want to run 64-bit Android apps, which version of BlueStacks do I need?

  You need the 64-bit Android Version of BlueStacks. Also, your PC should be VT enabled. Here is a step-by-step guide to enable VT on your PC - How can I enable VT on my PC

 • I’m running an earlier version of BlueStacks. Should I update?

  Yes, absolutely. We recommend that you download the latest version of BlueStacks based on your system requirements. All the updated versions are faster, more powerful and come with a lot of new features to improve your gaming experience.

 • Should I download BlueStacks from a third-party site?

  No. We strongly recommend that you download BlueStacks only from the official BlueStacks website. Downloading BlueStacks from third-party sites may infect your PC with malware and compromise its security.

 • Browse this list of articles to further improve your gaming experience with BlueStacks.

  • Introducing the best, most advanced keyboard controls editor ever.
  • How can I change the graphics mode on BlueStacks ?
  • How to speed up BlueStacks ?
  • How can I allocate more memory to BlueStacks ?
  • How can I use macro recorder ?
 • Questions? Send an email to [email protected]

Read the latest from the BlueStacks Editor's Blog